Post Detail

Haberler

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisinin Üretimde Kullanımı

post image

“İnternetli Sanayi Aygıtları (IIoT) sonunda geldi ve birkaç yıl öncesine kadar hayal olan şeyler tek tek gerçekleşiyor. Hatta, vaat edilen sanayi işleyişinde yaratacağı değer şimdiden kendini göstermeye başladı bile. IIoT üzerine yatırım yapan şirketler ve sanayi inovasyonu hızla limitleri zorluyor, sanayi çalışanlarını fayda sağlayacak yeni teknolojiler keşfediliyor. Bu yazımızda IIoT’nin Artırılmış Gerçeklik (AR) ile sunduğu üretim faydalarını işliyoruz.”

Yakın gelecekte üretimi en hızlı etkileyecek teknolojilerin biri Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality/AR). Bu yılki dünya çapı piyasa değeri için 11 milyar dolar biçilen AR’ın, 2023’e kadar 60 milyar dolar gibi önemli bir hacme kavuşması bekleniyor.

AR dendiğinde aklımız hemen video oyunlarına kaysa da, yüksek verimlilik ve daha iyi bakım süreçleri gibi faydalar sağlayan Artırılmış Gerçeklik, şimdiden sanayi sektöründe önemli bir etki yaratmış durumda. Sanayilerin iş gücü, kalem ve kağıttan daha faydalı olan laptop ve tablet nesline hızla geçiş yapıyor. Eski çalışanlar artık emekliye ayrılıyor ve  ortalama yaşı 50+ olan iş gücü, çok daha deneyimsiz ve farklı çalışma alışkanlıkları olan 20’li yaşlardaki bir kitleye kayıyor.

Sanayi için AR’ın faydaları

Sanayi çalışanları AR ile uygulamalar ve platformlar kullanarak fiziki çevreyi sanal nesnelerle kaynaştırabiliyorlar. Böylece tesis sahasındaki her bir makine ve sürecin geniş bir görünümünü elde ediyorlar. Geliştirilen yeni özel araçlar, içlerinde neler olduğunu görebilmeleri için bir kabine, makine veya linkin gerçek zamanlı bilgilerini çalışanların parmak uçlarına taşıyor. Bu sayede sorunun tespiti ve çözümü için büyük kolaylık sağlıyor.

Geleneksel bir senaryoda; makineyi kapatmak, kabinesini açmak, problemi bulmak ve çözüm üretmek için kullanım kılavuzunu bulmak gibi bolca zaman ve emek gerekir. Tüm bunların sonunda ise iş kesintisi ve üretim kaybı kaçınılmazdır.

Artırılmış Gerçeklik çözümleri ile tüm bu adımlar bir iPad’i makineye doğrultmak ve uygulama ile etkileşim kurmak hızlı ve kolayca atılabiliyor. iPad’in kamerası kullanılarak makinenin modeli hemen tanınıyor. Hemen önemli bilgiler bir bir kendiliğinden sıralanıyor ve bunu yaparken Artırılmış Gerçeklik kullanarak fiziki ortam ile soyut nesneleri aynı ekranda birleştiriyor.

Bir dokunuş ile kullanıcı gerçek zamanlı olarak veriye, diyagramlara, talimatlara ve daha fazlasına ulaşıyor. Bakı sürecinde kaybedilen saatler ise artık dakikalara inebiliyor. Çalışanlar işlerine daha çabuk dönüyor. Bakım süreçleri insan hatalarına fazla pay bırakmadığı için daha verimli hale geliyor. Aynı zamanda işçi emniyetini daha az riske atıyor.

Sanayi iş gücünde yaşanan süratli yaş değişimi yüzünden Artırılmış Gerçeklik gibi yeni teknolojiler daha da önem kazanıyor. Yeni çalışanların iş ortamına hızlıca adapte olabilmelerini sağlayan bu tür araçlar, aynı zamanda yeni neslin yabancı olduğu teknolojiler olmadığı için tüm işleyiş daha hızlı ilerliyor.

AR destekli bakım süreçleri daha verimli, insan hatasına daha az meyilli ve geleneksel bakım yöntemlerinden çok daha güvenli. Artırılmış Gerçekliğin sanayideki rolü oyun değil, gerçekliğin ta kendisi!


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?