Post Detail

Bulut Depolama

İK departmanları için bulut yazılımın önemi

post image

Büyük verinin hacmi ve çeşitliliği görülmemiş bir hızla artıyor. Öyle ki büyük veri yeni bir devrin başlangıcı sayılıyor. Bilginin işlenmesi ve depolanması ile başlayan devrim, veriye her yerden hızlıca erişme yarışıyla devam ediyor. Bulut bilişim, Endüstri 4.0’ın temel bileşenlerinden biri olan büyük verinin endüstride uygulanabilmesine olanak tanıyor. İnsan kaynakları da bulut bilişim yarışına dahil oluyor. Peki, İK departmanları için bulut yazılımın önemi nedir ve nasıl avantajlar sağlıyor?

Küreselleşme ve teknolojinin gelişimi işletmeleri ayak uymaya zorluyor. İşletmenin en önemli sermayesi insanı yöneten insan kaynakları birimi de dijital ortama geçiş yapıyor. İşletmeler “veri merkezli dünya”da bulut bilişim ile süreçlerini dönüştürerek iş yükünü hafifletiyor. Yeni nesil teknolojilerle geliştirilen ve insan kaynaklarında kullanılan programlar maliyet ve zaman tasarrufu sağlayarak verimliliği artırıyor.

Covid-19 döneminde bulut yazılımlara artan ilgi

İnsanlığın daha önce deneyimlediği hiçbir krize benzemeyen COVİD-19, adeta sosyal deney niteliği taşıyor. Toplumu ve iş dünyasını dönüştüren bu süreçte uzaktan çalışmayı, sanal öğrenmeyi ve internet üzerinden alışveriş yapmayı, dijital ödeme sistemlerini benimsemiş bulunuyoruz. Her on kişiden dördünün evden çalıştığı bu yeni düzende bulut yazılımların önemi daha iyi anlaşılıyor.

Pandemi itibarıyla, ajandasında dijital dönüşüm yer almayan liderler de öncelikle bilgi teknolojilerine ve bulut bilişime yatırım yapıyor. Bilişim dünyasının son ürünü olan bulut tabanlı akıllı sistemlerin yanı sıra entegrasyon projeleri, e-Dönüşüm ve mobil uygulamalar da öne çıkıyor. Öngörülemeyen zorlukların ortaya çıktığı pandemi sürecinde işletmeler bulut bilişim ile bağlantılı bir dünyanın kapılarını açıyor. Bu sayede insan kaynakları başta olmak üzere tüm birimler süreçlerini verimli hale getiriyor.

Bulut bilişimin insan kaynakları yönetiminde sağladığı avantajlar

Verinin hızla arttığı günümüzde verinin depolanması kadar veriye hızlı erişim sağlanabilmesi ve verinin kanıtlanabilir bilgi olarak kullanılması da önem taşıyor. İşletmeleri “dijital bir yolcuğa” çıkaran bulut teknolojisi şu özellikleri taşıyor: Geniş ağ erişimi, çok kiracılı mimari ve kaynak havuzu, hızlı esneklik ve ölçülebilirlik, isteğe bağlı self servis. Bu özellikleri sayesinde donanım maliyetinden eğitim maliyetine, personel maliyetinden bakım maliyetine birçok yönden avantaj sağlıyor.

Bulut bilişim geleneksel sistem odaları, veri merkezleri ve güvenlik yatırımlarını işletmeler için sorun olmaktan çıkarıyor. İş hacminin artması durumunda talebe göre yeni yatırım yapma gerekliliği ortadan kalkıyor. Bulut bilişim sayesinde üretim ve iş akışında süreklilik sağlanıyor. Verilerin 7/24 güvenlik tedbirleri ile korunması sayesinde güvenlik üst düzeye çıkabiliyor.

İnsan kaynakları yönetimi; küreselleşme, teknolojik ilerlemeler, iş gücü sağlayan kaynaklar, rakipler ve mevzuat değişimi gibi birçok unsurdan etkileniyor. Bu etkileri faydalı hale dönüştüremediğinde işletme çağa ayak uyduramıyor ve hayatta kalamıyor. Süreçlerin şeffaflaşması ve etkin yönetilebilmesi için verilere her yerden 7/24 erişim sağlayan bulut bilişimden yararlanmak gerekiyor. Bulut sunucular üzerinde çalışan insan kaynakları yönetim sistemi şu avantajları sağlıyor:

  • Veriler SSL sertifikaları ile şifreleniyor.
  • Tüm detaylara tek bir noktadan erişiliyor.
  • Raporlara ve taleplere neredeyse tek tuşla erişiliyor.
  • Lisans satın alma bedeli gerekmiyor. Bunun yerine kullanıcılar aylık ya da yıllık ödeme seçeneklerinin olduğu, kendilerine uygun abonelik modelleriyle istediği kadar özelliğe sahip olabiliyor.
  • Program indirmek gerekmiyor, tarayıcı yani web’den kullanım yeterli oluyor.
  • İzin türleri, iş akış kuralları ve onay mekanizmaları tanımlanabiliyor.
  • Özgeçmiş, izin talep formu, zimmet formu gibi evraklar istenen şablonda alınıyor.

Logo’nun bulut çözümleri hakkında detaylı bilgi almak için http://logo.cloud/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Kaynak: Logo Blog


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gioco Responsabile su Classicaedintorni: La Nostra Priorità

Entra nel mondo del divertimento su https://classicaedintorni.com/ il tuo casinò online preferito dove l'azione non finisce mai.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?